Usługi

Close up on the scales of justice on a small bronze statue over a blue background with copy space conceptual of law and order

Przebieg procesu o orzeczenie nieważności małżeństwa

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpoczyna złożenie skargi powodowej. Poza wymogami formalnymi jak podanie danych osobowych istotne jest określenie podstaw prawnych czyli tytułów nieważności oraz właściwe ich umotywowanie czyli podanie okoliczności, za pomocą których chcemy uzasadnić wnoszony tytuł nieważności.

Za pomocą formuły wątpliwości określa się rodzaj zapytania-czyli tego czego będzie dotyczył proces.
Na etapie dowodzenia dopuszcza się następujące dowody zeznania stron i świadków, dokumenty, opinie biegłych sądowych oraz domniemania

W odróżnieniu od procesu cywilnego, w procesie kanonicznym nie ma typowych rozpraw sądowych. Przesłuchania stron odbywają się oddzielnie, w obecności wyłącznie sędziego i notariusza. Na przesłuchaniu może być obecny adwokat stron.
Podobnie przesłuchiwani są świadkowie. Taki sposób przesłuchań bez wątpienia jest „bardziej komfortowy”, zapewnia większą prywatność, nadto minimalizuje dyskomfort związany np. ze spotkaniem drugiej strony lub świadków drugiej strony.

W procesie ustalania tego czy małżeństwo zostało ważnie/nieważnie zawarte nierzadko biorą udział biegli, którzy w zależności od charakteru sprawy wydają ekspertyzy sądowe.

Końcowy etap procesu stanowi publikacja akt czyli zapoznanie się z materiałem dowodowym. Po zebraniu dowodów strony i ich adwokaci mają możliwość zapoznania się z dotychczas zebranym materiałem dowodowym. Jednocześnie na tym etapie procesu istnieje możliwość wniesienia nowych dowodów, uwag oraz wniosków. Z materiałem dowodowym zapoznaje się również Obrońca Węzła Małżeńskiego, który przedstawia swoje uwagi do sprawy.

Etapem kończącym proces jest wydanej przez sędziów wyroku. Wyroki w sprawach o orzeczenie nieważności małżeństwa zapadają większością głosów. Sędzia wydający wyrok musi uzyskać tzw. pewność moralną co do nieważności danego małżeństwa. Każda wątpliwość sędziego rozstrzygana jest na korzyść małżeństwa tzn. przeciwko tezie o nieważności małżeństwa.

Od wyroku Sądu Kościelnego, przysługuje prawo złożenia apelacji. Jeśli nie zostanie zgłoszona apelacja, po uprawomocnieniu się wyroku- wyrok podlega wykonaniu.

Różnica w pojęciu rozwód kościelny, unieważnienie małżeństwa, a orzeczenie nieważności małżeństwa

W swojej pracy jako adwokat zauważam, że określenia „rozwód kościelny” lub „unieważnienie małżeństwa” są błędnie używane w odniesieniu do procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Może to prowadzić do przekonania, że każde małżeństwo można rozwiązać. Tymczasem zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego, jeśli zostało ono zawarte w sposób ważny, jest nierozerwalne.

Unieważnienie ślubu kościelnego to proces, za jaki odpowiadam jako adwokat kościelny na Podkarpaciu. Ma on na celu wykazanie, że w momencie zawarcia małżeństwa istniały przeszkody, które sprawiły, iż w rzeczywistości związek nie był ważny.

W przeciwieństwie do rozwodu, oznaczającego formalne zakończenie małżeństwa, czy unieważnienia, sugerującego cofnięcie czegoś, co istniało, wyrok sądu kościelnego stwierdza, że od początku nie zostało ono zawarte w sposób ważny.

Jako że są to skomplikowane kwestie, warto w takich sprawach skorzystać ze wsparcia, jakie proponuję jako adwokat prawa kanonicznego ze Stalowej Woli.

Businessmen signed a joint venture agreement.
Justice. Judge hammer on the table

Zgoda małżeńska i przyczyna nieważności małżeństwa

Zgoda małżeńska

Podstawą ważnego małżeństwa jest świadoma i dobrowolna zgoda partnerów, ze świadomością zobowiązań wynikających z tego rodzaju relacji.

Podstawy nieważności małżeństwa

Przesłanki świadczące o nieważności małżeństwa dzielą się na trzy główne kategorie:

  • Przeszkody małżeńskie – np. pokrewieństwo, powinowactwo, zbyt młody wiek, różnice religijne lub inne czynniki uniemożliwiające ważne zawarcie związku.
  • Wady zgody małżeńskiej – obejmują m.in. niedojrzałość emocjonalną, choroby psychiczne, rezygnację z potomstwa lub przymus.
  • Brak formy kanonicznej – małżeństwo katolickie musi zostać zawarte w obecności kapłana oraz świadków. Niezachowanie tego oznacza nieważność związku.

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z formularza kontaktowego już teraz